Mao Ce-tung, otac moderne Kine
Kada govorimo o formama političke misli koje su proizašle iz marksizma, onda je nemoguće ne spomenuti maoizam jer ovo učenje je imalo ogroman utjecaj na svijet, a u neku ruku ima i dan danas.
Što je maoizam? Riječ je o učenju kineskog političkog lidera Mao Ce-tunga (1893–1976). Tko je pak bio on? Govorimo o najvažnijem čovjeku u povijesti moderne Kine. Štoviše, govorimo o utemeljitelju današnje Narodne Republike Kine, najmnogoljudnije države na svijetu (i uskoro najveće ekonomske sile svijeta).
Kako smo već i rekli, riječ o marksističkom učenju (odnosno mogli bismo reći kako je riječ o još jednoj interpretaciji ideja Karla Marxa) koje je, kako to često i biva diljem svijeta, skrojeno da bi odgovaralo specifičnim uvjetima na datom području.
Mao je bio revolucionarni vođa, a da bi mogao povesti revoluciju bile su mu potrebne mase ljudi. Problem - Marx je argumentirao kako će revolucionarne mase, koje će svrgnuti stari nepravedni poredak, biti industrijski radnici. No, Mao u Kini nakon Drugog svjetskog rata nije mogao pronaći baš dovoljno industrijskih radnika za revoluciju pa je odlučio prilagoditi Marxovo učenje domaćim potrebama na način da je proglasio seljake za revolucionarnu klasu. To je bila njegova, praktična dakako, ideja o provedbi revolucije u Kine - pogledajmo sada kako je to u praksi prošlo.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.