Smrt Mao Ce-tunga i slom kulturne revolucije
Što je moglo zaustaviti ovaj veliki eksperiment kojeg je provodila "Banda četvorice"? Realno gledajući, samo jedan čin - smrt vođe oko kojeg je izgrađen silni kult ličnosti. Upravo to se i dogodilo 1976. godine - Mao Ce-tung je umro. Bolovao je od parkinsonove bolesti, a imao je i problema s plućima zbog pušenja.
Njegovim odlaskom došao je i kraj kulturne revolucije te je počeo period žestoke borbe za vlast unutar partijske strukture, ali i period kineske ekonomske stagnacije.
Privođenje Jiang Qing nakon Maove smrti Da, kulturna revolucija uistinu jest bila surova i milijuni su bili progonjeni, no, ako gledamo samo brojke - Kina je u ovom periodu ipak relativno brzo napredovala. Svoju prvu hidrogensku bombu testirali su 1967., a već 1970. lansiraju satelit Dong Fang Hong. Obrazovanje je bilo besplatno, zdravstvo također - no ove uspjehe danas postiže i Sjeverna Koreja, ali uz znatnu cijenu.
Jiang Qing, supruga Mao Ce-tunga, jedna od najodgovornijih osoba za veliku kulturnu revoluciju, počinila je samoubojstvo 1991. godineŠto se desilo s "Bandom četvorice"? Nedugo nakon Maove smrti uhićeno je svo četvero, zbog veleizdaje, a narod je izašao na ulice slaveći kraj jednog mračnog perioda. Danas službeni izvori Komunističke partije Kine ističu kako Mao zapravo dosta toga nije znao i da se protivio svojoj supruzi Jiang Qing i drugim predstavnicima "bande", ali nije imao više dovoljno snage. Je li uistinu bilo tako? Tko zna, ali moguće je. No, jedna stvar je sigurna - KPK se i dalje djelomično oslanja na Maoa kao na mudrog lidera i jasno je da neće dozvoliti da se njegov imidž posve uprlja očitim pogreškama.
Što se desilo s njegovom suprugom Jiang Qing? Odmah nakon smrti Maoa uhićena je i uskoro osuđena na smrt, no, kazna joj je kasnije ipak promijenjena u doživotni zatvor. Nazivalo ju se onim nazivom protiv kojeg se, barem je tako smatrala, najžešće borila - kontrarevolucionarom. U konačnici je počinila samoubojstvo u zatvoru 1991. godine. Drugi članovi "Bande četvorice" skončali su u zatvorima gdje su također dobili doživotne kazne za veleizdaju zemlje.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.