Može se kad se hoće: "Tajni pregovori" SAD-a, EU-a i Rusije u Istanbulu neposredno pred blitzkrieg na Kavkazu
Velika blitzkrieg ofenziva Azerbajdžana na Gorskom Karabahu u 24 sata promijenila je višedesetljetni odnos snaga na Kavkazu vračajući kontrolu nad spornom regijom koju nisu kontrolirali još od ranih 90-ih. Armenske etničke snage priznale su poraz te je krenuo veliki egzodus stanovništva s prostora kojeg Armenci smatraju svojom "pradomovinom". No, je li takva velika operacija zaista mogla biti poduzeta potpuno autonomno od strane Bakua bez da se išta pita veće sile koje su svakako involvirane kad je riječ o utjecaju na strateškom prostoru Kavkaza?
Prema novim informacijama koje se tek pojavljuju čini se da su najveći "igrači" itekako bili svjesni što se sprema i kako bi se situacija mogla odvijati - ne samo to nego su se i sastali pred početak azerske ofenzive.
Nekoliko neimenovanih diplomatskih izvora potvrdilo je u razgovoru za list Politico kako su se u Turskoj sastali visoki američki, EU i ruski dužnosnici. Navodi se kako su to bili izvanredni krizni pregovori oko toga kako riješiti napetu situaciju oko Gorskog Karabaha. Ističe se kako je sastanak održan svega nekoliko dana prije nego je Azerbajdžan pokrenuo svoju vojnu ofenzivu u kojoj je u manje od 24 sata preuzeo punu kontrolu nad cijeli teritorijem Gorskog Karabaha.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.