Pet država s četiri kontinenta morat će reagirati povodom pravnog tumačenja Komisije UN o prirodi kazne za neosuđenog čovjeka koji je već tri i pol godine u zatočeništvu. On je jučer, dan uoči izjašnjavanja u UN o njegovom statusu najavio da će napustiti skrovište i izaći na ulicu bez obzira na to kakva odluka bude. Tako je privukao na sebe svu pažnju svjetske javnosti, koja će mu biti jedina garancija da će se s njim postupati po zakonu. Ali zakon u njegovom slučaju nije sasvim precizan i jednostavan, niti je neovisan od politike.
Njegovo ime je Julian Assange (44). U povijest je ušao kao tvorac sajta WikiLeaks. On je novinar iz Australije, objavio je stotine tisuća povjerljivih depeša američke vlade, Interpol je 2010. za njim raspisao tjeralicu prema zahtjevu Švedske koja ga sumnjiči zbog višestrukog silovanja, a on se od lipnja 2012. nalazi (skriva) u ambasadi Ekvadora u Londonu.
Mnogi vjeruju da je optužba za silovanje zapravo namontirana, kako se Assange ne bi provukao nekažnjeno nakon što je objavio povjerljive dokumente američkih State Departmenta i Pentagona. U Švedskoj gdje je registriran njegov WikiLeaks nije bilo legalnog utemeljenja da bude optužen kao novinar koji je odavao tajne. Optužen je kao silovatelj, a optužba je zapravo politički motivirana, uvjeren je dobar dio javnosti u svijetu.
Njegov slučaj je ogroman izazov za međunarodno pravosuđe i bilateralne odnose među pobrojanim i ovdje nespomenutim državama, a ona koja bi mu eventualno probala nauditi, ne bi imala u tome potporu javnog mnijenja. Velika pozornica je spremna za nastavak uzbudljive povijesti Juliana Assangea.
Čim se jučer pronijela neslužbena vijest da je Komisija UN već donijela odluku da je Assange proveo prethodne tri i pol godine u 'arbitrarnom pritvoru' (arbitrary) nastalo je veliko komešanje. Što znači ova odluka Komisije UN? Da li je Assange proveo godine u proizvoljnom, odnosno neutemeljenom pritvoru? I što bi to trebalo značiti u praksi? Da li je on od danas slobodan čovjek?
Assangeov odvjetnik Per Samuelson nije imao dilemu da bi pozitivna odluka Komisije UN po prigovoru njegovog klijenta automatski morala značiti da Švedska treba povući zahtjev za njegovo izručenje, te da britanska policija ne bi više imala osnove za njegovo privođenje. Samuelson dakle tvrdi da je Assange od danas slobodan građanin.
Švedsko Ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je da će se detaljno očitovati nakon što bude donijeta službena odluka Komisije UN, ali da se mišljenje švedskih vlasti o prirodi Assangeove robije razlikuje od zaključka da je riječ o 'neutemeljenom' pritvoru.
Assangeovi odvjetnici zatražili su jamstvo od britanskih vlasti da ga se neće uhititi kada bude izašao iz zgrade veleposlanstva Ekvadora u Londonu, a iz Foreign Officea stigao je sljedeći odgovor: 'Bili smo dosljedno jasni da Velika Britanija nikada nije neutemeljeno pritvorila gospodina Assangea, nego je zapravo on dragovoljno izbjegao uhićenje birajući da ostane u ambasadi Ekvadora. Optužba za silovanje još važi i europski uhidbeni nalog je na snazi, tako da Velika Britanija još ima zakonsku obvezu da gospodina Assangea izruči Švedskoj'.
Britanci su napomenuli da se zapravo ne žele izjašnjavati prije no što bude objavljena službena odluka Komisije UN, no jasno je da će oni postupati u skladu s europskim uhidbenim nalogom, a ne prema odluci Komisije UN, koja nije obvezujuća.
Assange je jučer priopćio da će ukoliko se Komisija UN bude negativno očitovala na njegov zahtjev, izaći iz veleposlanstva Ekvadora i pustiti da bude uhićen, jer dalje žalbe ne bi imale smisla. Assangeovi odvjetnici obratili su se UN tvrdeći da je boravak njihovog klijenta u ambasadi Ekvadora bio neutemeljen, te da je to bio jedini način da ostvari svoje pravo na azil.
'Jedini način da Assange uživa pravo na azil bio je da ostane pritvoren. Ovo nije pravno prihvatljiv izbor', navedeno je u zahtjevu odvjetnika koji su naveli da u slučaju da UN potvrdi neutemeljenost zatočeništva njihovog klijenta, oni očekuju da se njemu vrati putovnica i da dobije materijalnu odštetu.
Assangeova pravna glasnogovornica Melinda Taylor pozvala je Veliku Britaniju ne samo da odbaci švedski zahtjev za izručenje, nego da jamči da ga neće uhititi po eventualnom zahtjevu SAD-a. 'Ukoliko on treba biti pušten, njegova sloboda mora biti sigurna. Vidjet ćemo što će učiniti Velika Britanija da nas uvjeri da će to biti učinkovito, a ne iluzorno. Da to ne bude sloboda na pet sekundi, nego sloboda koja ima smisla', objasnila je Taylor.
Assange ima razloga vjerovati da je namjera vlasti Švedske da ga isporuče američkim vlastima koje bi mu sudile za špijunažu. Američko tužiteljstvo potvrdilo je još 2010. da je povelo 'značajnu' akciju, kriminalnu istragu u vezi s djelatnostima WikiLeaksa.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.