Nekonvencionalna nafta i zašto se vadi unatoč skupom procesu i štetnosti po okoliš?
Nekonvencionalna nafta je nafta proizvedena pomoću tehnika različitih od uobičajenih (pumpanje iz bušotine) metoda. Naftne kompanije i vlade diljem svijeta investiraju u nekonvencionalne naftne izvore zbog sve veće nestašice konvencionalnih naftnih rezervi. No, nekonvencionalna proizvodnja nafte je manje efikasan proces i ima veći utjecaj na prirodu od konvencionalne proizvodnje nafte.
Prema međunarodnoj klasifikaciji ovo su nekonvencionalni izvori nafte:
- Naftonosni škriljevac
- Naftni pijesak-na bazi sintetičke sirove nafte i proizvoda naftnih -derivata
- Tekuće zalihe na bazi ugljena
- Tekuće zalihe na bazi biomase
- Tekućine nastale kemijskom preradom prirodnog plina
Najpoznatiji nekonvencionalni izvor svakako je nafta koja se dobiva iz škriljaca. Takva nafta sve se češće proizvodi, ali je proizvodnja problematična i s ekonomske i s ekološke strane. Stvar je u tome da je takvu naftu puno teže izvući iz tla i potrebno je uložiti znatno veću energiju.
Grafika: Konvencionalno (desno) i nekonvencionalno crpljenje nafte (lijevo)
Naime, konvencionalna nafta prirodno je smještena između kamenja u tlu i do nje je relativno lako doći - izbuši se bušotina i nafta se ispumpava s posebnim dobro nam svima poznatim naftnim pumpama.
U slučaju nekonvencionalne nafte iz škriljaca, ona ne teče prirodno i do nje je daleko teže doći. Zamislimo to ovako - razlika između vađenja konvencionalne i nekonvencionalne nafte je zapravo kao razlika između spužve i gline. Vodu je vrlo lako istisnuti iz natopljene spužve, ali izvuči je iz gline je već znatno teži zadatak.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.