Najveća američka vojna prisutnost u Africi u zadnjih 20 godina
Prisutnost američke vojske na afričkom tlu, koju u posljednje vrijeme najviše možemo pratiti preko obračuna s islamistima i intervencijama u Somaliji i Maliju, bila je jedva spomenuta tema tijekom posjete predsjednika Obame Africi ovog tjedna, prenosi Reuters.
Između 4 i 5 tisuća pripadnika vojnog osoblja koji se trenutno nalaze u Africi govore o do sad najvećem broju američkih trupa na tom području od intervencije u Somaliji koje je završilo ponižavajućim povlačenjem 1993. godine. Razlog za ovoliku prisutnost leži u potrebi za širenjem utjecaja u Africi koja postaje sve važnije tržište za Sjedinjene Države, ali također i u strahu od daljnjeg širenja kineskog utjecaja na kontinentu. Upravo su trgovina i ekonomski razvoj bile glavne teme tijekom Obaminog posjeta Senegalu, Južnoj Africi i Tanzaniji.
Većina američkih trupa u Africi stacionirana je u vojnoj bazi u Džibutiju (vidi: Američka vojna baza u Džibutiju postaje centar za ratovanje bespilotnim letjelicama). Iako ne žele objasniti detalje oko toga što se događa u bazi, stručnjaci smatraju kako ju koriste za potrebe ratovanja protiv raznih islamističkih skupina orijentiranih protiv SAD-a, a koje su vojno ojačale nakon rata u Libiji, tj. krijumčarenja oružja koji ga je popratio. General Charles Hooper, inače glavni strateg Africom-a (US Africa Command) čija je svrha suradnja s afričkim vojskama, naglašava važnost manjih misija i operacija tvrdeći kako upravo njima stječu povjerenje.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.