Nove informacije sugeriraju kako iza napada u Turskoj stoji sirijska opozicija
Dvije eksplozije koje su ovog vikenda pogodile turski grad Reyhanli, u blizini sirijske granice, odmah su iskorištene od strane turske vlade da se pozove, još jednom, na intervenciju u Siriji. Turski premijer Erdogan i njegovi dužnosnici tvrde kako iza napada stoje "skupine povezane sa sirijskim režimom". Ovog tjedna Erdogan će otputovati u SAD na sastanak s Obamom gdje će također nastojati izvršiti pritisak na američku administraciju s ciljem pokretanja vojne invazije na Siriju. No, izgleda kako je mogućnost američke invazije sve dalja, američki dužnosnici polako se ograđuju od takve mogućnosti.
Povrh toga, posljednje informacije osporavaju Erdoganove tvrdnje te se u direktnu vezu s napadima u gradu Reyhanli dovodi sirijska opozicija. U slučaju svakog kriminala dobar istražitelj postaviti će si pitanje - koji je bio motiv? Sirijska vlast nema apsolutno nikakav motiv u ovom slučaju, štoviše, bilo kakva provokacija ovakve magnitude imala bi devastirajući kontraučinak na planove sirijske vlade i sirijske vojske. No, s druge strane, sirijska opozicija ima itekako dobar motiv - eskalacija između Turske i Sirije bila bi možda i zadnja prilika da na svoju stranu dovedu međunarodno vojno pojačanje.
Razmotrimo najnovije informacije oko ovog slučaja. Zastupnik turske najveće opozicione stranke CHP (Republikanska Narodna Stranka), Mehmet Ali Ediboğlu, rekao je u razgovoru za njemački list Die Presse kako je turska vlada dopustila sirijskim opozicionim skupinama operiranje na graničnom prostoru. Nadalje, ističe kako su automobili koji su iskorišteni kao auto-bombe ilegalno prebačeni u Tursku s prostora Sirije koji se nalazi pod kontrolom terorističke skupine Al-Nusra Front. "Napad je bio izveden profesionalno i ima obilježja Al Nusra operacije. Napad izgleda kao napad u stilu Al-Qaede. Žele uvesti Tursku u rat", istaknuo je Ediboğlu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.