Obnova "Osovine otpora": Nakon više od desetljeća lideri Hamasa stižu u Damask - zašto je ovaj događaj toliko važan za cijeli Bliski istok?
Nešto značajno trebalo bi se dogoditi danas u Siriji. Lideri palestinskog pokreta danas stižu u Damask po prvi put nakon desetljeća otkako je izbio rat u Siriji. Podsjetimo, sirijske vlasti bile su bliski saveznik Hamasa dugi niz godina, štoviše, Damask je bio utočište za njihove lidere. Ono što ih spaja je zajednički neprijatelj - Izrael, ali i zajednički saveznik - Iran. No, postoje stvari koje ih i razdvajaju, a to bi prije svega bilo vjersko sektaštvo. Naime, Iran i Hezbollah su šijitske snage, a Sirija, iako u praktičnom smislu sekularna zemlja, bliža je šijitskoj strani dok sama obitelj Assad dolazi iz alawitske sekte muslimana (ne baš šijiti, ali bliski šijitima). Hamas su pak prije svega palestinska organizacija, ali i sunitska.
Kada su u proljeće 2011. izbile anti-vladine demonstracije protiv sirijskih vlasti Hamas se nije izravno svrstao, no unatoč navodnoj neutralnosti odnosi su zahlađeni, a palestinska organizacija napustila je Damask u potrazi za novim saveznicima i sponzorima (Katar, Turska...).
No, nešto se mijenja i to već neko vrijeme. Zadnjih nekoliko mjeseci šuška se da je na pomolu čak i pomirenje između Damaska i Ankare, što je svakako moguće, naročito ako je Rusija pritom posrednik (a gotovo sigurno jest). U tom slučaju bilo bi za očekivati da se i Hamas vrati u Damask, a time bi bila obnovljena tzv. "Osovina otpora" protiv Izraela koja se proteže od Irana, preko Iraka i Sirije, do libanonskog Hezbollaha te na kraju ravno unutar Pojasa Gaze.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.