Od kontroverzne crkve do ponovnog guranja zemlje u ratne planove: Zašto državni pogreb za ubijenog bivšeg premijera Abea izaziva toliki gnjev u Japanu?
Danas se održava državni pogreb za ubijenog bivšeg japanskog premijera Shinzoa Abea, no sama činjenica da je riječ o državnom pogrebu izazvala je velike polemike i polarizirajuću debatu u japanskom društvu. Shinzo Abe bio je premijer s najdužim stažem te se može reći da je oblikovao moderni Japan, no mnogi nisu zadovoljni putem kojim je odveo zemlju. Podsjetimo, nakon Drugog svjetskog rata Japan je usvojio pacifistički Ustav kojeg su se držali desetljećima.
Moglo bi se reći da je taj otklon od bavljenja sigurnosnim aspektima pomogao Japanu da se razvije u ekonomsku velesilu (koja možda danas više nije u onoj snazi kao što je bila krajem prošlog stoljeća, ali je svejedno vrlo značajna). No, Abe je ponovno vratio fokus na militarizaciju, a i to je uvelike bilo pod utjecajem SAD-a koji svakako želi naoružani Japan kao saveznika u slučaju nekog budućeg sukoba s Kinom. Jasno, toga su svjesni i brojni Japanci te su se oštro protivili takvoj politici.
Abe je ubijen 8. srpnja za vrijeme izbornog skupa. Improviziranim vatrenim oružjem ubio ga je 41-godišnji Tetsuya Yamagami. Povod nije vanjska politika koju je vodio Abe već navodna povezanost Abea s kontroverznom Crkvom ujedinjenja.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.