Papua Nova Gvineja je zemlja na prekretnici: Veliko siromaštvo i iznimno bogatstvo u resursima čine je idealnom metom transnacionalne eksploatacije, ali unutarnji nemir već vrije
Premijer južnopacifičke države Papua Nova Gvineja (PNG), Peter O’Neill, podnio je danas ostavku pred glasanje o povjerenju u parlamentu (za koje je znao da neće "preživjeti"), što ukazuje na nastavak političke krize koja u ovoj zemlji traje već tjednima. Hoće li njegova Vlada preživjeti, upitno je, no zastupnici će se svakako pokušati održati na vlasti birajući mu zamjenika.
Dakako, ovo nije samo lokalno pitanje već ima i znatno šire implikacije - naime, PNG se nalazila pred pokretanjem velikih energetskih projekata za koje se sada ne zna kakva im je sudbina, a to se ponajviše tiče glavnih ulagača koji su u ovom slučaju francuski Total SA i američki ExxonMobil Corp.
PNG je resursima iznimno bogata zemlja (ima velika neiskorištena plinska polja), no, kako to često i biva - njezino stanovništvo živi u dubokom siromaštvu. Činjenica da ti resursi, odnosno profit od njih, ne dolazi do običnog naroda je glavni razlog zašto je O’Neill srušen s vlasti.
Port Moresby, glavni grad PNG-a, ujedno je i važna luka
Za njegove vladavine PNG je postala vrlo važan proizvođač LNG plina, ali i nekih ruda (kao i 6. najbrže rastuća ekonomija svijeta), a prošle godine u glavnom gradu Port Moresbyju održan je i APEC summit.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.