Projekt odcjepljenja Katalonije od Španjolske, barem u ovoj rundi, definitivno je propao. Čak i katalonski lider Carles Puigdemont iz Belgije jučer poručio kako je spreman prihvatiti neki novi odnos s Madridom koji ne bi uključivao neovisnost.
No, sada kada se situacija pomalo vraća u normalu i kada je svima jasno da će Katalonija ostati u sastavu Španjolske, vjerojatno pod čvršćom upravom Madrida, kreće potraga za onima koji su htjeli "rasturiti" Španjolsku.
Iz Madrida sada poručuju kako znaju tko je snažno podupirao odcjepljenje njihove najbogatije pokrajine - još jednom riječ je o, pogađate, Rusiji.
Podsjetimo, još i u periodu pred održavanje referenduma u Kataloniji (kojeg je Madrid zabranio) počeli su se pojavljivati medijski naslovi koji spekuliraju kako bi i iza ove nove glavobolje po jedinstvo Zapadne demokracije mogla stajati Rusija. U tom periodu mnogi su odbacili navode gotovo uz podsmijeh - "pa za što će još Rusija biti kriva?", pitali su se.
No, danas više ne govorimo samo o medijskim spekulacijama - oglasio se po ovom pitanju i službeni Madrid. Konkretno, španjolsko ministarstvo obrane i ministarstvo vanjskih poslova objavilo je kako imaju "dokaze" o ruskom uplitanju. Navode kako su ruske skupine na društvenim mrežama "žestoko promovirale referendum o neovisnosti s ciljem destabiliziranja Španjolske".
"Imamo dokaze koji potvrđuju kako su ruske državne i privatne skupine, kao i skupine iz Venezuele, putem Twittera, Facebooka i drugih internetskih stranica, masivno objavljivale separatističke ciljeve i nastojali su utjecati na mišljenje javnosti pred referendum 1. listopada", navodi se u izjavi dva španjolska ministarstva.
Prije nego krenemo dalje s ostalim tvrdnjama, pogledajmo što se ovdje zapravo poručuje. Navodi se kako postoje "dokazi" o širenju separatističke agende po Twitteru i Facebooku. Što to uopće znači? Ne navodi se konkretno. Također se ne navodi ni koje su to državne organizacije masovno širile separatističku propagandu.
Izgleda kako još jednom imamo optužbe bez pokrića, ali kada je riječ o Rusiji iste se prema novom nepisanom pravilniku i mogu iznositi bez pokrića. Po tom pitanju postoji konsenzus na Zapadu. Drugim riječima, svakog dana se sve više i više piri definicija uplitanja i ruske i pro-ruske propagande. Kako se stvari odvijaju u konačnici će ove optužbe progutati sve pred sobom osim onog što ne bude eksplicitno pro-Zapadno.
Za slobodu govora to može biti veliki sumrak jer ne ostavlja baš ništa na sredini diskursa.
Ako se Rusija uistinu uplela u španjolsko interno pitanje, to bi nekome tko se profesionalno bavi analizom vanjskopolitičkih događaja itekako bilo zanimljivo, odličan materijal za analizu. No, na čemu je pisati? Samo na nepreciziranim tvrdnjama da Rusi šire propagandu putem društvenih mreža? Svi šire propagandu na društvenim mrežama, od malih lokalnih interesnih skupina do globalnih sila.
Ono što se u suštini poručuje je - "ovo su naše društvene mreže, naši proizvodi, i tu samo mi smijemo širiti propagandu". Dobro, ali čak i da se s tom tvrdnjom složimo, gdje je rusko uplitanje da ga možemo analizirati? Nije problem rusku agresiju nazvati pravim imenom, štoviše, ali ona mora prvo ipak postojati da bi je se tako nazvalo.
Nije problem konstatirati da je Rusija željela "rasturiti" Španjolsku - to je problem samo onome koji se nalazi na nekakvom ruskom platnom spisku - ali očekivati takvu konstataciju bez ijednog dokaza je zapravo sirovi pritisak: "Stanite u liniju, recite da je Rusija kriva pa čak i da nije, jer to u ovom trenutku očekujemo od Vas, sve drugo znači da ste neprijatelj Zapada".
Takav pritisak će uskoro posve iskorijeniti ono što je ostalo od analitičkog i objektivnog novinarstva na Zapadu. Nije teško konstatirati da Rusija laže kada kaže da niti jedan njihov vojnik nije prisutan niti je bio prisutan na prostoru istočne Ukrajine. Nije problem reći ni da je Rusija prekršila svoje obećanje iz Budimpeštanskog sporazuma iz 1998. gdje se obvezala na čuvanja ukrajinskog teritorijalnog integriteta - bez obzira što i s kojim namjerama je jednom darovao Nikita Hruščov.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.