Politička kriza na Južnom Pacifiku: Samoa je mala otočna zemlja, ali tko će njome vladati imat će posljedice na kineski utjecaj u ovoj regiji
Politička kriza traje u južnopacifičkoj otočnoj naciji Samoa. Riječ je o maloj državi od oko 200,000 stanovnika smještenoj na dva otoka (Savai'i i Upolu). Do 1997. godine zvala se Zapadna Samoa, a nalazi se na otprilike pola puta između Havaja i Novog Zelanda. Od kraja 19. stoljeća do 1914. bila je njemačka kolonija, zatim je njome upravljao Novi Zeland da bi 1962. dobila samostalnost (prva među državama Polinezije).
Iz UN-a su poručili kako Samoa treba riješiti ovu krizu kroz dijalog. No, o kakvoj krizi je riječ? Održani su izbori, a dvojica protukandidata su proglasila pobjedu. Tako sad imamo situaciju da zemljom trenutačno vladaju dvije osobe, ili barem tako smatraju. Prva je Fiame Naomi Mataafa iz stranke FAST koja je trebala postati prva žena na premijerskoj poziciji (prema rezultatima izbora ima minimalnu prednost od 1 mandat). No, postojeći premijer, Tuilaepa Sailele Malielegaoi, odbio je priznati poraz.
Izbori su bitni u širem geopolitičkom kontekstu. Naime, Samoa je zemlja u kojoj sve veći utjecaj ima Kina, a premijer Malielegaoi dogovorio je s Kinom izgradnju, odnosno razvoj postojeće luke. Riječ je o velikom projektu u koji Mataafa pak ne želi ulaziti te je poručila ako osvoji vlast da će odustati od projekta.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.