Post-Brexit kriza: Hoće li se Škotska odcijepiti od Ujedinjenog Kraljevstva? Donald Tusk poručuje kako Bruxelles osjeća "empatiju" prema Škotskoj, ali ako želi ponovno postati EU članica morat će proći ponovno pristupni proces kao i sve ostale
Bivši predsjednik EU Vijeća, Donald Tusk, poručio je kako Bruxelles osjeća "empatiju" prema Škotskoj, gdje su mnogi nezadovoljni činjenicom da je Britanija napustila Europsku uniju. Naime, ne bi iznenadilo da škotske vlasti uskoro ponovno pokrenu novi referendum oko odcjepljenja od Londona. No, u tom slučaju, tvrdi Tusk, Škotska neće moći "instant" postati ponovno članica Europske unije već će morati proći isti proces kao i druge zemlje.
Škotska liderica, Nicola Sturgeon, poručila je pak kako će neovisna Škotska tražiti punopravno članstvo u Europskoj uniji.
Upravo mogućnost škotskog odcjepljenja, koje Sturgeon u svojim izjavama spominje kao da je "gotova stvar", mogla bi biti prva velika post-Brexit kriza. Podsjetimo, Škotska je ne tako davno - 2014. godine - održala referendum o odcjepljenju, no isti nije prošao (55.30% glasalo je za ostanak u sastavu Ujedinjenog kraljevstva). No, danas je situacija drugačija - škotska trgovina uvelike je vezana uz EU, a ova situacija odrazit će se negativno, vjerojatno taman do te mjere da eventualni novi referendum prevagne u korist strane koja zagovara odcjepljenje.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.