Uhuru Kenyatta, sin Jomoa Kenyatte - prvog predsjednika Kenija, odnio je izbornu pobjedu u prvom krugu predsjedničkih izbora unatoč činjenici da je u kontroverznom procesu ICC-a osumnjičen za zločine protiv čovječnosti zbog nasilja prije 5 godina. Izborna komisija potvrdila je kako je Kenyatta osvojio 50.07% glasova, dovoljno da bude proglašen novim predsjednikom već u prvom krugu. Njegov glavni rival, premijer Raila Odinga, osvojio je 43,31% glasova, no najavio je kako će se žaliti pred sudom.
Raila OdingaVeć od ranije poznato je kako su se SAD nadali da će pobjedu u Keniji odnijeti Odinga, no neki smatraju kako su upravo zbog te činjenice mnogi glasači u Keniji namjerno dali glas Uhuruu Kenyatti. Podsjetimo, Kenija je možda i najvažniji saveznik SAD-a u cijeloj Africi i ovi izbori izuzetno pomno su se pratili u Washingtonu. Kenija je ujedno i ključni američki partner u "ratu protiv terorizma" u regiji.
Uhurua se optužuje da je odgovoran za post-izborno nasilje i kaos koji se desio nakon prošlih izbora u Keniji, 2007. Zbog toga Kenyattu čeka i suđenje pred Međunarodnim Kaznenim Sudom (ICC). Te činjenice bili su svjesni svi, no ipak je osvojio većinu glasova. Nakon proglašenja pobjede, Kenyatta je istaknuo: "Slavimo trijumf demokracije, trijumf mira - pokazali smo svijetu političku zrelost iznad očekivanja". Pobjeda je slavljena duboko u noć u Nairobiju i drugim gradovima diljem zemlje. Pristaše su izašle na ulice u glasnoj proslavi. "Ovo je nova zora, naš vođa je izabran", rekao je jedan od pristaša, John Kamau.
Uhuru Kenyatta, novi predsjednik KenijePrije kandidature za predsjednika Uhuru Kenyatta je obnašao dužnost ministra financija te prema mnogima bio poprilično uspješan u tom poslu. 2009. je krenuo s rezovima u vladinoj potrošnji, vijest o tome kako je naredio dužnosnicima da moraju svoje Mercedese zamijeniti s Volkswagen Passatima dobila je široku ekspoziciju. Također se istaknuo time što je na svom Twitter profilu tražio od običnih ljudi da ga savjetuju po pitanju budžeta. Sve ove mjere učinile su ga poprilično popularnim u kenijskom društvu te njegova pobjeda nije iznenađenje. Zalaže se za "otvorenu vladu" te za to da svi podaci budu dostupni na internetskim stranicama Vlade.
Izbori 2007. i nemiri
Dva glavna kandidata na izborima 2007. (27. prosinac) bili su Mwai Kibaki i - baš kao i sada - Raila Odinga. Kenyatta je također bio jedan od kandidata, no za vrijeme utrke se povukao i podržao Kibakija. Mwai Kibaki izabran je za drugi mandat, no Odinga je tvrdio drugačije - da je on pobjednik. Izlazna anketa koju je naručio SAD, pokazuje kako je Odinga pobjedio i to s razlikom od 6% - prema rezultatima iste Odinga je osvojio 46% glasova, Kibaki 40%. No, pošto je Odinga i tada bio "favorit" Zapada, o kredibilitetu ovih istraživanja bi se moglo raspravljati. Činjenica je kako su oba kandidata imala veliku potporu i već ranije se znalo da će izbori biti izuzetno neizvjesni, a to je uvijek pogodan prostor za manipulacije.
Treći predsjednik Kenije, Mwai Kibaki, na vlasti od 2002. do 2013.Izbori su obilježeni plemenskim tenzijama, Kibaki pripada tradicionalno dominantnoj etničkoj skupini Kikuyu, koja ima najviše pripadnika na prostoru centralne Kenije, dok je Odinga pripadnik etničke skupine Luo, koja je najzastupljenija na zapadu zemlje.
Nakon što je potvrđeno kako je pobjednik izbora Kibaki, izbijaju žestoki etnički sukobi - napadaju se pripadnici Kibakijeve etničke skupine na prostorima gdje žive izvan svog "tradicionalnog" prostora. Ukupno je ubijeno oko 1,500 osoba.
Prvo je počelo s prosvjedima, no uskoro napadi postaju usredotočeni protiv etničke skupine Kikuyu, iz koje dolazi predsjednik Kibaki. Situacija je kulminirala ubojstvom 30 civila u crkvi za Novu godinu u naselju blizu grada Eldoret na zapadu zemlje.
Uskoro sukobi izbijaju diljem zemlje i prelaze incijalne razloge. Dolazi do pobune muslimana u drugom najvećem gradu, Mombasi, gdje prosvjeduju zbog vlastitih problema. No, najveći sukobi odvijali su se u predgrađima i slumovima Nairobija gdje su političke tenzije potaknule mnoge na revolt protiv ekstremnog siromaštva.
Slike: nasilje u slumovima Nairobija, početak 2008.
Kriza se okončala 28. veljače 2008. nakon što je u Keniju stigao bivši generalni tajnik UN-a, Kofi Annan, koji je uspio dvije strane natjerati da zajedno sjednu za stol. Rezultat ovih pregovora bio je ugovor o dijeljenju vlasti između Kibakija i Odinge nazvao "Nacionalni akt pomirenja". Istim aktom stvorena je funkcija premijera i Odinga je postao premijer. Također je osnovana koalicijska Vlada.
Susret u Nairobiju, siječanj 2008., Kofi Annan (L), Mwai Kibaki (C) i Raila Odinga (D).
Uhuru Kenyatta, "Mungiki" i optužbe za zločine
Mnogi Kenijci reći će kako Uhuru Kenyatta još uvijek živi u sjeni svog oca, prvog predsjednika nezavisne Kenije. No, Uhuru je doslovno rođen u političkoj eliti što mu je svakako pomoglo u životu. Obrazovan je u najboljim školama u Nairobiju i kasnije u SAD-u. Vjeruje se kako je jedan od najbogatijih, ako ne i najbogatiji, čovjek u Keniji. Kandidirao se za predsjednika još 2002. no tada je pobjedu odnio Mwai Kibaki i tim se izborima završio dugi period od 24 godine vladavine autoritativnog predsjednika Daniela arapa Moie.
Drugi predsjednik Kenije, Daniel arap Moi, u uredu od 1978. do 2002.2007. kada je vidio da nema dovoljno potpore, odustao je od utrke i dao potporu Kibakiju za drugi mandat. Kibaki također dolazi iz etničke skupine Kikuyu, kao i Kenyatta. U to vrijeme dolaze i optužbe protiv Kenyatte - optužuje ga se da je organizirao "mafijašku Kikuyu miliciju" koja je provodila nasilje nakon izbora 2007.
Kenyatta tvrdi da su sve to laži te kako želi da se dozna prava istina kako bi skinuo ljagu sa svog imena. 15. prosinca 2010. glavni tužitelj suda u Hagu, Moreno Ocampo, sumnjiči ga za zločine protiv čovječnosti zbog navodnog organiziranja nasilja u prostorima Naivasha i Nakuru. Ističe se kako je organizirao skupinu "Mungiki" ("Ujedinjeni narod"). Danas se skupina vodi kao kriminalna organizacija i teroristička skupina. Za skupinu se ističe kako ima religioznu pozadinu te se bazira na mističnim religijama. Točni detalji i doktrina nikada nisu otkriveni no poznato je kako organizacija stremi povratku autohtonim afričkim tradicijama. Odbacuju sve "zapadno" i sve stvari za koje vjeruju da su samo zamke kolonijalizma, uključujući i kršćanstvo. Pozivaju na revoluciju i odbacuju proces modernizacije u Keniji nazivajući ga nemoralnom korupcijom. Skupinu neki danas nazivaju "Kenijska Cosa Nostra".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.