SAD i saveznici prijete povlačenjem investicija iz Šri Lanke, ali to je možda baš ono što Kina i želi
Politička kriza i dalje traje u Šri Lanki, a nedavno otpušteni premijer Ranil Wickremesinghe (na slici gore desno, s američkim diplomatom Thomasom Shannonom) poručio kako su se pritisci na novu vlast već počeli gomilati - konkretno je naveo kako su SAD i Japan zamrznuli više od milijarde USD investicija i razvojne pomoći.
Podsjetimo, predsjednik Šri Lanke, Maithripala Sirisena, otpustio je premijera Wickremesinghea te je na njegovo mjesto postavio bivšeg predsjednika, Maithripalaa Sirisenaa - koji inače slovi kao "kineski čovjek". Samim time ne čudi da su SAD i Japan primarno nervozni pošto na ovu situaciju gledaju kao na kinesko preuzimanje utjecaja nad još jednom zemljom regije (što bi i mogao biti slučaj).
Konkretno, SAD je na čekanje stavio program pomoći u iznosu od 500 milijuna USD za izgradnju autocesta i druge projekte dok iz Japana poručuju kako će pričekati s davanjem kredita u iznosu od 1,4 milijarde USD za izgradnju željeznice. Inače Šri Lanka se nakon 26 godina građanskog rata, koji je završio 2009., još uvijek nalazi u fazi velike obnove.
Iz Europske unije također prijete kako bi mogli povući određene carinske ustupke koji su do sada bili na snazi prema Šri Lanki ukoliko vlasti "ne budu predane nacionalnom pomirenju".
No, pitanje je koliko će povlačenje ovih zemalja pomoći pri "stabilizaciji demokracije" - moguć je i ishod u kojem će projekte jednostavno preuzeti Kina koja je već i sada jedan od najvećih investitora na strateški važnom otoku.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.