Šri Lanka: vlasti zatvorile gotova sva sveučilišta, prosvjeduju studenti i nastavnici
Tisuće studenata i nastavnika prosvjeduje na ulicama Colomba, glavnog grada Šri Lanke, nakon što su vlasti dale zatvoriti gotovo sva sveučilišta u zemlji. Nastavnici su u štrajku još od početka srpnja - traže veće plaće, ali i manje uplitanja politike u obrazovni proces. Štrajkaši se također protive ulasku privatnog sektora na sveučilišta, koja su oduvijek bila u državnom vlasništvu na Šri Lanci. S druge strane, vlasti optužuju nastavnike da svojim štrajkom nastoje srušiti vladu.
"Spasite državno obrazovanje" jedan je od najčešćih transparenata koji se mogao vidjeti na ulicama Colomba. Nastavnici i studenti također su nosili majice na kojima je stajalo "6%" - ističući postotak BDP-a koji bi prema njima trebao godišnje biti izdvojen za obrazovanje. Napominju kako je ovo brojka koju sugerira i UN, ali kako su vlasti u Šri Lanci kontinuirano smanjivale budžet za obrazovanje i kako je sada već ispod 2% BDP-a.
Vlasti su očito u panici pa su stoga dali zatvoriti gotovo sva sveučilišta u zemlji, 13 od ukupno 15 u zemlji. Pritom je bitno istaknuti kako su upravo problemi studenata uvelike doprinijeli ustanku separatističke militantne organizacije Tamilski tigrovi na sjeveru zemlje 80-ih godina.
Prosvjednici protiv politizacije obrazovanja i ulaska privatnog sektora
Iz vlade poručuju kako akademici nastoje "svrgnuti režim" i kako su vlasti do sada već pristale na 5 od ukupno 6 zahtijeva nastavnika u štrajku. No, predstavnik sindikata nastavnika, Mahim Mendis, ističe kako to jednostavno nije istina i navodi kako "politizacija i militarizacija sveučilišta mora prestati". "To što nas prozivaju da želimo svrgnuti vlast je glupost. Morate razumijeti kako sindikat objedinjuje nastavnike i akademike iz različitih političkih stranaka, ovo je nacionalna borba", ističe Mendis i napominje kako su vlasti uvele nadzor sveučilišta koji provode sigurnosne kompanije vezane uz ministarstvo obrane. Također je kritizirao i dvotjedni vojni trening kojeg moraju proći svi studenti koji se upisuju na sveučilišta.
Stanovnici Šri Lanke također su ogorčeni novim upozorenjem britanskog ministarstva vanjskih poslova u kojem se upozorava britanske stanovnike da ne putuju u Šri Lanku zbog vala "nacionalizma, seksualnog kriminala i anti-zapadne retorike". Stanovnici napominju kako će zbog ovakvog upozorenja izgubiti velike prihode od turizma.
Šri Lanka
Otočna država Šri Lanka - punim imenom Demokratska Socijalistička Republika Šri Lanka - nalazi se na sjeveru Indijskog oceana, uz obalu indijskog potkontinenta. Ima oko 20 milijuna stanovnika, sredinom prošlog stoljeća proglašava nezavisnost od Britanije. Danas je jedna od najbrže rastućih ekonomija svijeta. Unatoč pozitivnim trendovima, Šri Lanka je i dalje država s velikim problemima - prema podacima UNICEF-a, 29% djece ispod 5 godina je pothranjeno. Bez obzira na službeni naziv "socijalistička", tržišna ekonomija počela se uvoditi još 70-ih godina. Ipak, posljednjih godina država je počela preuzimati neke vitalne industrije.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.