Strašan novi pokolj u Etiopiji, ovog puta na zapadu zemlje , više od 100 civila ubijeno u napadu pred zoru: Jesu li demokratske reforme dovele do kaosa u zemlji gdje je etnički mir održavan autoritarnom vlašću?
Na prostoru Etiopije dogodio se još jedan strašan masakr civila, ali ne u sjevernoj regiji Tigray gdje i dalje traju oružani sukobi između vojske i TPLF pobunjenika već na zapadu zemlje, u regiji Benishangul-Gumuz (regija označena na gornjoj karti). Prema izvještajima organizacija za ljudska prava u napadu pred zoru u naselju Bekoji ubijeno je najmanje 100 osoba. Riječ je o krvavom etničkom nasilju koje pogađa Etiopiju na više mjesta odjednom.
Podsjetimo, druga najmnogoljudnija zemlja Afrike nalazi se u poprilično kaotičnom stanju i eskalaciji etničkog nasilja otkako je 2018. godine na vlast došao premijer Abiy Ahmed.
Tragedija ove priče je u tome da je Ahmed ubrzao demokratske reforme zbog čega je hvaljen od strane međunarodne zajednice, a dobio je i Nobelovu nagradu za mir zbog mirovnog sporazuma sa susjednom Eritrejom. Što je točno tragično u tome? To što je, sad se uviđa, mir u Etiopiji godinama bio održavan kroz čvrstu i autoritarnu vlast koja je držala pod kontrolom regionalna i etnička rivalstva. Demokratizacijom sustava došlo je do eskalacije sukoba na više mjesta, a Abiy uskoro možda neće moći intervenirati svugdje odjednom (jutros je već poručio kako sad vojsku šalje i u regiju Benishangul-Gumuz). Drugim riječima, ono što se dogodilo u Tigrayu na sjeveru zemlje sada bi se moglo početi preslikavati i u drugim regijama, a onda bi pod upitnik mogla doći i održivost ove velike zemlje koja je satkana na etnofederalizmu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.