Tko će ugrabiti velike zalihe plina kod Cipra? Grčka traži od EU da se Turskoj uvedu sankcije ako krenu s bušenjem, ali postoje i druga pitanja zbog kojih nije sigurno na čiju stranu će EU stati
Grčki premijer Alexis Tsipras poručio je tijekom jučerašnjeg dana kako će Grčka i Cipar zatražiti od Europske unije da se kazni Turska, po mogućnosti sa sankcijama, ukoliko se potvrdi da je Ankara započela bušenje plina zapadno od Cipra (pojedini izvori sugeriraju kako je Turska s bušenjem započela još krajem prošle godine).
Naime, velika energetska bogatstva pronađena su na istočnom Mediteranu, a to će neminovno povećati napetosti između Grčke i Turske zbog Cipra. Naime, Turska je 1974. izvela vojnu invaziju na ovaj etnički podijeljeni otok - rezultat je takav da je dio Cipra gdje žive Turci 1983. (oko trećina otoka) proglasio neovisnost te se naziva Turska Republika Sjeverni Cipar. No, istu nikada nitko - osim Turske dakako - nije priznao.
Ovo je uvelike zamrznuto pitanje iako trajni spoticaj između Ankare i Atene. No, nakon što su u blizini (turskog dijela) Cipra 2011. pronađene velike rezerve prirodnog plina, napetosti rastu, a Grčka ističe kako se Turska priprema na početak bušenja tamo.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.