Unatoč oštroj osudi Ban ki Moona, Južni Sudan inzistira na izbacivanju dužnosnika UN-a
Vlada Južnog Sudana u utorak je odbila povući natrag svoju odluku o protjerivanju Tobya Lanzera, koordinatora UN-a za humanitarna pitanja, unatoč žalbi od strane međunarodne organizacije i pozivu glavnog tajnika UN-a Ban Ki-moona koji je osudio taj potez, pozivajući vladu da "odmah povuče svoju odluku".
"Ne možemo povući našu odluku o protjerivanju Tobya Lanzera"
priopćeno je iz Ureda predsjednika u utorak. Glasnogovornik predsjednika Ateny Wek pojasnio je kako je taj potez "suverena odluka vlade zbog izjave dužnosnika UN-a za koje smatraju da su protiv establišmenta."
Južni Sudan stekao je neovisnost 2011. godine. U prosincu 2013. izbila je pobuna koja je prerasla u borbu između pristaša predsjednika Salve Kiira i pobunjenika na čelu s njegovim bivšim zamjenikom Riekom Machara.
Pokušaj državnog udara je propao, no konflikt koji je počeo kao politička borba između predsjednika i njegovog bivšeg potpredsjednika prerastao je u etnički sukob i krvavi rat diljem zemlje.
Posljedice rata su tisuće mrtvih i oko 1,9 milijuna izbjeglih.
Južni Sudan nema dominantnu kulturu i sastavljen je od preko 200 etničkih skupina koje imaju svoje zasebne jezike, tradicionalna vjerovanja i običaje. Predsjednik Kiir pripada većinskoj etničkoj skupini Dinka, dok je Machar pripadnik etničke skupine Nuer. To su dvije najveće etničke skupine u Južnom Sudanu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.