Uspomena na Parišku Komunu i brutalno gušenje prve radničke vlasti u povijesti
Prije 143 godine u razdoblju od 20. do 28.svibnja 1871, versajci – regularni odredi francuske vlade na čelu sa Thiersom, u dogovoru s pruskim trupama, koje su okruživale Pariz i okupirale sjeverni dio Francuske, u borbama do posljednjeg daha i pravim pokoljima poraženih – u krvi su ugušile Parišku komunu, prvu u historiji proletersku vlast.
Komuna je trajala 72 dana – od 13.ožujka do 28.svibnja: iako je njen život bio kratak, a završetak tragičan, ona je ostavila blistav trag u blatu historije buržoaskih gušenja revolucija. Po demokratskim odlukama i rješenjima, koje je donosila, mada većina njih zbog ratnih prilika i nedostatka vremena nije mogla biti provedena u djelo, ostala je nenadmašiva.
Ne samo herojstvom, nego i razumnim i naprednim odlukama, kao i već tada iskazanom podvojenošću du između organa sigurnosti i demokratskih organa narodne vlasti, Pariška će komuna predstavljati shemu, uzor i putokaz za sve buduće revolucije, pa i za one, koje se tek imaju dogoditi.
Povijesni kontekst
Zbivanja u Francuskoj kroz cijelo XIX stoljeće neobično su burna. Nakon pada Napoleona, koji je shvaćanja krupne buržoazije raznio cijelim svijetom, dolazi Restauracija, potom 1830. Julska monarhija, koju će svrgnuti velika pobuna 1848. Pariz je te revolucionarne godine bio sav na barikadama i zahtijevao republiku, ali je ova bila kratkog vijeka, jer se Louis Napoleon, Napoleonov sinovac, proglasio 1851. za Napoleona III, surovo obračunao s republikancima i revolucionarima i proglasio Drugo carstvo. Širom Francuske bilo je poginulih, pohapšenih i prognanih, a čuveni pisac Victor Hugo morao je otići u dvadesetogodišnje progonstvo.
U doba Napoleona III krupna se buržoazija pokazala u punom sjaju. Nikad burzovne špekulacije nisu bile tako smjele, poslovi išli bolje, srušene su cijele četvrti starog Pariza i izgrađeni sjajni trgovi i avenije s prekrasnim zgradama. Grad je postajao sve blještaviji, velika su bogatstva izranjala ni od kuda, Pariz postaje gradom svjetlosti, uživanja i strasti skorojevića i pustolova.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.