X
VELIKA AKCIJA: Od jeseni do jeseni - 1 godina pretplate za  75 €  50 €!
Dobrodošli na advance.hr!
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), ali isključivo za funkcionalnost samih stranica (ovdje nema prikupljanja Vaših podataka za nikakve marketinške agencije). Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), no isključivo za funkcionalnost samih stranica. Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Slažem se s uvjetima korištenja

Ekonomija

pretraživanje - pokretanje
napredna pretraga
Samo egzaktan termin: Datum od: do: Traži u: Sortiraj prema:
Pronađeno tekstova:

Era velike zarade na kineskom tržištu zauvijek je završena: Uloge su se obrnule - Kina sad kreće u veliki pohod na strano tržište, zemlje Europe će se braniti, ali Njemačka ne može jer su je njeni gospodarski interesi doveli u nemoguću situaciju

Sredinom prošlog mjeseca njemački kancelar Olaf Scholz posjetio je Peking i sastao se s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom. Za svakog zapadnog lidera drugog ranga (što Njemačka i jest u geopolitičkom smislu) to bi bio izazovan posjet, a za Scholza pogotovo.

Europska nova ovisnost s koje će se puno teže skinuti: Američki LNG plin potiskuje klimatsku osviještenost, guši planove za čistu energiju i dovodi Europu u još dublji vazalni odnos

U godinama prije ruskog napada na Ukrajinu diljem Europe u uzletu je bio pokret koji je paralelno radio na osvještavanju o klimatskim promjenama i zagovarao kraj uporabe fosilnih goriva. Države, čak i one koje uvelike ovise o fosilnim gorivima, čvrsto su stale iza tih ideja najavljujući velike i skorašnje promjene.

Velike ekonomske ambicije Pekinga: Može li transformacija razvojnog modela spasiti Kinu od sudbine japanskih "izgubljenih desetljeća"?

Već dugo vremena se priča o kineskom ekonomskom usporavanju, a neki čak smatraju da je to neminovno, možda čak i dobro za Kinu dugoročno, no, Peking se definitivno ne bi složio s time, a premijer Li Qiang danas je objavio ambiciozan plan za ekonomski rast od oko 5%. Pritom je obećao da će doći do "transformacije razvojnog modela" Kine te kako rizik kineskoj ekonomiji neće predstavljati bankrotirane velike građevinske kompanije.

Ekonomska analiza: Je li Kina zaista u tako ozbiljnim problemima kao što se tvrdi? I hoće li završiti u deflaciji, čudnoj situaciji potpuno obrnutoj našoj

Pojavio se novi konsenzus među mnogim ekonomistima, novinarima i drugim analitičarima u vezi s trenutnim usporavanjem kineskog gospodarstva. Njihova tvrdnja je da posrnuća Kine u proljeće 2023. najavljuju mnogo ozbiljniji dugoročni problem koji proizlazi iz pogrešnog, kontroliranog od strane Komunističke partije, kreiranja politike kao odgovor na COVID i njegove posljedice, s vjerojatnim negativnim posljedicama za globalno gospodarstvo.

Upad u strateške nacionalne interese: Kako je Saudijska Arabija postala većinski vlasnik Telefonice, španjolskog nacionalnog teleoperatera i jedne od najvećih telekomunikacijskih kompanija na svijetu

Saudijska Arabija je bogata zemlja, jako bogata zemlja, a svoj novac, koji se uvelike gomila od prodaje nafte, očito moraju negdje uložiti. Zašto ne u vlastitu zemlju? Jer Saudijska Arabija, unatoč velikom bogatstvu s kojim raspolaže, i dalje je zemlja gdje milijuni žive u siromaštvu, u sirotinjskim naseljima, odnosno slumovima oko velikih gradova.

Preuzimanje koje potresa svijet: Švicarska izdvaja 260 milijardi franaka, trećinu svog BDP-a, za proces spašavanja Credit Suissea i integraciju u UBS... pritom se naglavačke okrenula i investicijska paradigma - dioničari sigurni, obvezničari gube

Priča oko posrnule banke Credit Suisse postaje sve intrigantnija te otkriva pozadinske poteze koji će dodatno narušiti već ionako narušeni imidž bankarskog sektora koji se zadnjih dana nalazi u velikim problemima s obje strane Atlantika. Naime, kako otkrivaju upućeni izvori u razgovoru za novinsku agenciju Reuters, dok je švicarska centralna banka javno tvrdila da je situacija s Credit Suisse stabilna, iza zatvorenih vrata već su trajali intenzivni pregovori po pitanju spašavanja druge najveće banke u Švicarskoj.

Bankarska kriza i nova panika na burzama: Credit Suisse dionice strmoglavile su se nakon objave da ih preuzima UBS grupacija, širi se strah od novih posrnuća, novac bježi u zlato, ali i u Bitcoin

Bankovne dionice i obveznice strmoglavo su pale jutros nakon što je UBS grupa sklopila sporazum za preuzimanje, uz državnu potporu, posrnule banke Credit Suisse Group AG. Dogovor je orkestriran s namjerom vraćanja povjerenja u pogođeni sektor, no, sudeći prema stanju na burzama, povjerenja nema previše.

advance.hr

Jučer SVB, danas Credit Suisse: Počelo je veliko razotkrivanje banaka - gubici bi mogli biti kolosalni, a običnim ljudima prijeti dvostruki udarac bailouta i inflacije

Rusi ruše američke dronove iznad Crnog mora... I to nije udarna vijest dana, a ako nije onda to znači da se nešto još puno opasnije upravo događa u svijetu u kojem živimo. Opasnije od bliskih susreta dvije najveće nuklearne vojne sile koje se trenutačno nalaze u najgorim odnosima još od vremena Hladnog rata?

Kraj