Zambija, jedna od najstabilnijih demokracija u Africi, upada u sve veću političku krizu - proglašeno izvanredno stanje u trajanju od 90 dana
Zambija slovi za jednu od stabilnijih afričkih demokracija, što je možda i razlog zašto se o njoj relativno rijetko piše u vanjskopolitičkom kontekstu, no, to bi se uskoro moglo promijeniti jer u zemlji upravo buja politička kriza koja bi je mogla destabilizirati. Naime, parlament je upravo odobrio zahtjev predsjednika Edgara Lungua za proglašenjem 90 dana izvanrednog stanja.
On tvrdi kako se izvanredno stanje mora proglasiti zbog, kako tvrdi, pripadnika opozicije koji žele u zemlji proširiti "paniku i teror". Naime, u zemlji je izbilo nekoliko podmetnutih požara, uključujući i požar koji je spalio glavnu tržnicu u glavnom gradu Lusaka. Lungu i vladajuća stranka tvrde kako iza piromanskih napada stoji opozicija dok opozicija ističe kako Lungu želi veće ovlasti te kako zemlju odvodi u diktaturu.
Što se točno dešava u Lusaki i okolici, teško je reći, no činjenica je da je na prošlogodišnjim izborima Lungu pobijedio s vrlo malom razlikom dok je poražen kandidat opozicije, Hakainde Hichilema. Od onda traju tenzije koje sada počinju eskalirati.
- Lider opozicije, Hakainde Hichilema Zambija ima oko 16 milijuna stanovnika. Nema izlaza na more. Graniči na zapadu s Angolom, na sjeveru s DR Kongom, na sjeveroistoku s Tanzanijom, na istoku s Malavijem, na jugoistoku s Mozambikom te na jugu sa Zimbabveom, Bocvanom i Namibijom. Većina stanovnika su protestanti (75%), katolici predstavljaju 20%.
Vezano uz temu:
Velike demokratske promjene čekaju Afriku
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.